Resultat

KM i Singel, Damer 11/8 2022.

KM i Singel, Damer 11/8   2022
Placering Namn Poäng Diff
1 Eva Johansson 12 20
2 Ann-Marie Andersson 8 19
3 Susanne Rosengren 8 7
4 Ingela Allén 6 5
5 Gunborg Karmesäter Jonsson 6 1
5 Ingbritt Svantesson 6 1
6 Elsa Svantesson 6 0
7 Kaisa Lindberg 6 -6
8 Märta-Stina Flodén 4 -7
9 Tora Olofsson 4 -10
10 Solan Albansson 4 -12
11 Ulla-Britt Karlsson 2 -18
BJ  12/8  2022  Kl 09:59
flagKM i Singel

KM i Singel, Herrar 11 aug. 2022.

KM i Singel, Herrar
Placering Namn Poäng Diff
1 Mikael Karlsson 12 45
2 Stefan Gustavsson 12 25
3 Valle Nyman 10 18
4 Åke Hansson 8 19
5 Bengt Onsjö 8 12
6 Björn Flodén 6 13
7 Sture Karlsson 6 2
8 Bengt Jonsson 6 1
9 Jonny Augustsson 6 -2
10 Jerker Johansson 4 -6
11 Göran Allén 4 -12
12 Lars Ljungdal 2 -30
13 Jan Johansson 0 -41
14 Johan Rosengren 0 -42
BJ 11/8 Kl. 19:40
flagKM i Singel

Månadstävling lottade par 21/7 2022

Månadstävling lottade par 21/7 2022
Placering Deltagare Poäng Diff
1 Mikael Karlsson o Emil Hellström 4 23
2 Åke Hansson o Solan Albansson 3 15
3 Christer Molin o Inger Johansson 2 7
4 Björn Flodén o Hampus Härling 2 6
5 Anders Johansson o Tora Olofsson 2 -1
6 Börje Olofsson o Tony Persson 2 -11
7 Sture Karlsson o Bert Lausen 1 -15
8 Vakant 0 -24
Inskrivet av BJ 22/7  12:30
flagVara Bouleklubbs månadstävlingar

9/7 sommarfest i Jung, Kl. 9:30 - 20:00

Tävlingen genomfördes i lagom sommarväder.

9 juli 2022.  resultat se nedan.

Sommarfest i Jung 9/7 2022. KM i dubbel.
Placering lag nr Deltagare poäng differans
1 6 Mikael Karlsson o Christer Molin 5 30
2 8 Tony Persson o Ing-Britt Gustavsosn 4 21
3 7 Eva Johansson o Emil Härling 3 13
4 4 Christer Larsson o Irene Larsson 3 2
5 5 Uno Gustavsson o Valle Nyman 2 1
6 1 Åke Hansson o Solan Albansson 2 0
7 3 Bengt Jonsson o Gunborg Karmesäter Jonsson 2 -2
8 2 Göran Allén o Reier lind 2 -12
9 10 Bengt Onsjö o Jonny Augustsson 1 -25
10 9 Anita Jakobsson o Lars Ljungdal 1 -28
Insatt Kl. 22:07. BJ
flagKlubbmästerskap

Jordgubbsboule i Vara 2juli 2022, Kl. 8:30 - 15:00

Jordgubsboule i Vara 2 Juli 2022, Kl. 8:30 – 15:00.

De 40 tävlande lagen var uppdelade i 10 grupper. 4 lag i varje grupp.

De första 3 matcherna spelades i lottade omgångar.

Efter 3 matcher delades lagen upp i en grupp med ettor, grupp A,  en grupp med tvåor, grupp B,

en grupp med treor, grupp C, och en grupp med fyror, grupp D.

Därefter spelades ytterligare tre omgångar med lottade par i varje grupp.

Grupp A
Placering Lag Namn Poäng Diff
1 33 Emil Hellström o Roger Smedenfeldt  MXD 3 17
2 10 G Eklund o T Axelsson, Mariestad 2 11
3 13 H Lindqvist o I Sjöholm, BIS 2 10
4 18 Mikael Karlsson o Eva Johansson, Vara 2 9
5 22 Christer Molin o Christer Larsson, Vara 2 -5
6 5 Bengt o Brirgita Nilsson, Lida 2 -6
7 40 C Hellner o J Wernebratt, ISK 1 -2
8 31 Lars Nilsson o Arne Gustavsson, Tråvad 1 -6
9 3 G Davidsson o T Davidsson, ISK 0 -12
10 27 M Boman o T Sjöberg, BIS 0 -16
Grupp B
1 35 B Andersson o E Andersson, Utsikten 3 15
2 16 A Eklund o H Eklund, DEB 2 11
3 39 Åke Hansson o Tony Persson, Vara 2 8
4 1 K Unge o L Hesse, MXD 2 6
5 24 B Lausen o B Floden, Alingsås 2 5
6 32 G Järnving o J Rydberg, LDÖ 1 3
7 9 L Andersson o L Lövgren, DAL 1 -4
8 20 A Eriksson o A Eriksson, BIS 1 -9
9 7 J Andersson o U Lundström, LDÖ 1 -12
10 25 J Alfredsson o B Linden, DAL 0 -23
Grupp C
1 37 B Rosen o M Rosen, Tibro 3 18
2 23 C Gulfe o M Gulfe, USK 3 16
3 36 Å Hölge-Fälth o C Lundgren, SKA 2 7
4 29 L Kalen o J Karlsson, BIS 2 6
5 4 P Hoffman o R Wendel, BIS 2 0
6 26 K Johansson o N Enoksson, Kvänum 1 -4
7 14 B Onsjö o Johnny Augustsson, Vara 1 -6
8 19 P Gustavsson o A Gustavsson, Tidan 1 -7
9 6 B Berg o J Jansson, BIS 0 -13
10 11 Kaisa Lindberg o Ing-Britt Gustavsson, Vara 0 -17
Grupp D
1 28 Uno Gustavsson o Göran Ahlén, Vara 3 19
2 34 E Ståhl o P Samuelsson, ISK 3 12
3 17 L Saudland o s Johansson, ISK 2 5
4 30 A Buchmajer o Irené Kroon, USK 2 3
5 38 M Sjögren o V Hedström, Kvänum 1 0
6 21 M Genter o A Teljer, LDÖ 1 -4
7 12 C Eriksson o Hans Olof Wiberg, USK 1 -5
8 15 R Svensson o T Nyström, Mariestad 1 -6
9 2 Bengt Jonsson o Gunborg Karmesäter Jonsson, Vara 1 -6
10 8 Å Svensson o I Gustavsson, Vänersborg 0 -18
Inskrivet av B J Kl: 21.00
Tack för en trevlig dag säger Vara Bouleklubb.

 

flagJordgubbsboulen

Månadstävling 16 juni 2022 i badhusparken

Månadstävling lottade par 16/6 2022 Badhusparken i Vara
Placer. Namn Poäng Kvot
1 Mikael Karlsson 8 38
2 Eva Johansson 8 25
3 Bert Lausen 8 21
4 Åke Hansson 6 13
4 Göran Allén 6 13
5 Emil Hellström 6 12
6 Christer Gustavsson 6 11
7 Uno Gustavsson 6 -1
8 Tony Persson 4 16
9 Björn Floden 4 5
10 Albin Torell 4 4
11 Tora Olofsson 4 3
12 Jan Johansson 4 1
13 Gunborg Karmesäter Jonsson 4 -5
14 Iréne Kroon 4 -6
14 Märta-Stina Flodén 4 -6
15 Jerker Johansson 4 -8
16 Börje Olofsson 4 -12
17 Christer Molin 2 0
18 Ann-Marie Andersson 2 -6
19 Bengt Jonsson 2 -10
20 Anders Johansson 2 -11
21 Ulla-Britt 2 -12
22 Lars Ljungdal 2 -13
23 Solan Albansson 2 -14
24 Anette Bjurström 2 -19
25 Ingemar Bjurström 2 -24
26 Inger Johansson 0 -14
BJ 16/6 Kl. 22:45

 

flagVara Bouleklubbs månadstävlingar

KM i Trippel 14 Maj 2022

KM i Trippel 14 Maj 2022
Placering Deltagare Vinster Kvot
1 Gustav Hall, Christer Gustavsson, Eva Johansson 4 20
2 Bert Lausen, Björn Flodén, Susanne Rosengren 4 15
3 Solan Albansson, Lars Ljungdal, Christer Molin 4 12
4 Göran Allén, Valle Nyman, Tora Olofsson 3 17
5 Åke Hansson, Inger Johansson, Mikael Karlsson 3 10
6 A-M Andersson, Tony Persson, Anette Bjurström 1 -22
7 Bengt Jonsson, Börje Olofsson, Gunborg Karmesäter J 1 -22
BJ 17/5  Kl. 19:22
flagKlubbmästerskap

Matchresultat Grästorpsserien 2022

Matchresultat Grästorpsserien 2022.

Datum Lag Resultat Kvoter
26/4 Levene – Kvänum 8 – 8 152 – 152
Grästorp – Vara 1 – 15 117 – 207
Tråvad – Alingsås 11 – 5 179 – 124
Jung – Vårgårda 8 – 8 161 – 148
3/5 Kvänum – Grästorp 8 – 8 147 – 151
Vara – Jung 10 – 6 155 – 144
Alingsås – Levene 11 – 5 169 – 130
Vårgårda – Tråvad 6 – 10 120 – 183
13/5 Alingsås – Vara 8 – 8 152 – 154
10/5 Jung – Levene 10 – 6 158 – 147
Tråvad – Kvänum 11 – 5 167 – 109
Grästorp – Vårgårda 8 – 8 151 – 167
17/5 Levene – Grästorp 12 – 4 176 – 130
Kvänum – Jung 5 – 11 125 – 168
Vara – Tråvad 7 – 9 138 – 144
Vårgårda – Alingsås 5 – 11 141 – 174
24/5 Levene – Vara 6 – 10 121 – 168
Grästorp – Tråvad 3 – 13 120 – 189
Jung – Alingsås 12 – 4 165 -126
Kvänum – Vårgårda 10 – 6 169 – 117
31/5 Vara – Kvänum 12 – 4 169 – 111
Alingsås – Grästorp 8 – 8 160 – 132
Tråvad – Jung 11 – 5 169 – 115
30/5 Vårgårda – Levene 7 – 9 160 – 158
7/6 Jung – Grästorp 14 – 2 196 – 94
Levene – Tråvaad 9 – 7 145 – 147
Kvänum – Alingsås 9 – 7 146 – 149
Vårgårda – Vara 6 – 10 138 181
9/8 Alingsås – Kvänum 15 – 1 193 – 108
Tråvad – Levene 15 – 1 183 – 74
Grästorp – Jung 4 – 12 132 – 189
Vara – Vårgårda 12 – 4 175 – 127
16/8 Jung – Tråvad 4 – 12 122 – 177
Grästorp – Alingsås 6 – 10 141 – 157
Kvänum – Vara 7 – 9 141 – 157
22/8 Levene – Vårgårda
BJ Tisdag Kl. 19:57

 

flagGrästorpsserien 2022

Månadstävling 28 april 2022 i Badhusparken.

Månadstävling lottade par 28/4 2022
Placering Namn Poäng Differans
1 Tony Persson, Lasse Nilsson 4 25
2 Emil Härling, Gunborg Karmesäter-J 3 18
3 Eva Johansson, Bengt Jonsson 3 10
4 Uno Gustavsson, Irene Kroon 3 4
5 Inger Johansson, Mikael Karlsson 2 15
6 Christer Larsson, Solan Albansson 2 2
7 Susanne Rosengren, Göran Allén 2 0
8 Åke Hansson, Börje Olofsson 2 -1
9 A-M Andersson, Stefan Gustavsson 2 -4
10 Valle Nyman, Anita Jakobsson 2 -10
11 Bert Lausen, Ingela Allén 1 -3
12 Hampus Härling, Reier Lind 1 -8
13 Laddewan Söder, Jerker Johansson 1 -24
14
Inskrivet av BJ 28/4

 

flagVara Bouleklubbs månadstävlingar

GRÄSTORPSSERIEN 2022.

GRÄSTORPSSERIEN 2022
Place Lag Spelade Vunna Oavgjorda Förlorade Poäng Kvot
1 Tråvad 9 8 1 16 471
2 Vara 9 7 1 1 15 301
3 Jung 9 5 1 3 11 145
4 Alingsås 9 4 2 3 10 108
5 Levene 8 3 1 4 7 -164
6 Kvänum 9 2 2 5 6 -207
7 Grästorp 9 3 6 3 -422
8 Vårgårda 8 2 6 2 -237
BJ Tisdag Kl. 19:58
16/8 2022

 

flagGrästorpsserien 2022