Resultat

Slättaboulen 19 sept. 2020 i Vara

Placering Namn Poäng Kvot
1 Björn o Markus, Tidaholm 5 +35
2 Miron o Anki, Uddevalla 4 +31
3 Conny o Dennis, Stenungsund 4 +8
4 Stefan o Ing-Britt, Vara 3 +22
5 Claes Lund o Håkan Lundin, Skara 3 +19
6 Åke o Solan, Vara 3 +18
7 Sören o Lasse, Tråvad 3 +14
8 Klas o Åsa, Skara 3 +12
9 Christer o Monica Gylfe, Uddevalla 3 +3
10 Mikael o Susanne, Vara 3 +2
11 Gerd o Jonas, Tråvad 3 -6
12 Eva Brolin o Märta-Stina Flodén, Alingsås 2 -4
13 Björn Flodén o Jan Johansson, Alingsås 2 -6
14 Jerker J o Johnny K, Vara 2 -7
15 Valle N o Uno G, Vara 2 -9
Ann-Marie A o Johan R, Vara 2 -9
16 Dorothy o Leif, Skövde 2 -10
17 Gunborg K-J o Bengt O, Vara 2 -16
18 Tora O o Bengt J, Vara 2 -17
19 Iréne o Christer L, Vara 1 -19
20 Nils E o Vivan H, Kvänum 1 -31
Insatt lördag kväll av B J.
flagKlubbmästerskap

KM i Mix-dubbel 12 sept. 2020

Place Namn Vunna Förlorade Poäng Kvot
1 Åke H o Tora O 5 0 10 +37
2 Mikael K o Eva J 4 1 8 +26
3 Stefan G o Ing-Britt G 4 1 8 +17
4 Kaisa L o Johnny K 4 1 8 +14
5 Christer L o Irene L 3 2 6 +14
6 Inger J o Bengt O 3 2 6 -4
7 Bengt J o Irené K 2 3 4 -10
8 Anders E o Anita J 2 3 4 -22
9 Ann-Marie A o Johan R 1 4 2 -10
10 Jerker J o Gunborg K-J 1 4 2 -12
11 Uno G o Solan A 1 4 2 -23
12 Lars Lj o Maj K 1 4 2 -27

BJ Kl. 17:39

flagKlubbmästerskap

Slutspelat i Grästorpsserien 2020. Resultat.

Placering Lag Antal mat Vunna Oavgjorda Förlorade Poäng Kvot
1 Tråvad 6 5 0 1 10 +139
2 Vara 6 4 1 1 9 +48
3 Jung 6 2 0 4 4 -24
4 Kvänum 6 0 1 5 1 -163
BJ Tisdag kväll 8/9
flagGrästorpsserien 2020.

Lotto-Boule den 6 sept. 2020 i Badhusparken Vara.

Plats Namn Vinst Oavgjord Förlust Poäng Kvot
1 Bengt Jonsson 4 1 9 +21
2 Laddewan Söder (Nang) 4 1 9 +20
3 Mikael Karlsson 4 1 8 +36
4 Gunborg Karmesäter Jonsson 4 1 8 +28
5 Valle Nyman 4 1 8 +27
6 Emil Hellström 4 1 8 +15
7 Åke Hansson 4 1 8 +8
8 Susanne Rosengren 3 2 6 +11
9 Nils Enoksson 3 2 6 +9
9 Solan Albansson 3 2 6 +9
10 Bengt Onsjö 3 2 6 +2
11 Ing-Britt Gustavsson 2 2 2 6 +1
12 Börje Olofsson 3 2 6 -1
13 Vivan Hedström 3 2 6 -8
14 Lars Ljungdal 2 1 2 5 +4
15 Inger Johansson 2 1 2 5 +3
16 Stefan Gustavsson 2 1 2 5 +3
17 Johan Rosengren 2 3 4 +-0
18 Jonny Krantz 2 0 3 4 -2
19 Tora Olofsson 2 3 4 -5
20 Jerker Johansson 2 3 4 -8
21 Ann-Marie Andersson 2 3 4 -14
22 Irene Kroon 1 1 3 3 -3
23 Uno Gustavsson 1 4 2 -19
24 Eva Johansson 0 5 0 -22
25 Jonny Augustsson 0 5 0 -40
Inlagt av Bengt J söndag kv
flagKlubbmästerskap

Månadstävling dubbel 2/8 2020

Place Namn Poäng Diff.
1 Mikael o Eva 5 34
2 P-O E o Sören E 4 24
3 Inger o Bengt O 4 18
4 Emil o Christer L 4 17
5 Stefan o Nang 3 11
6 Pia o Ted 3 4
7 Valle o Jerker 3 0
8 Jonny A o Ing-Britt 3 -3
9 Jonas o Gerd 2 3
10 Tora o Christer M 2 -1
11 Åke o Uno 2 -4
12 Solan o Irene 2 -7
13 Bengt J o Gunborg 2 -8
14 Gun o Anita 2 -9
15 Johnny K o Börje 2 -15
16 Affe o Ann-Marie 1 -10
17 Ann-Marie A o Susanne 1 -24
18 Joel o Svenne 0 -24
Inskrivet av Bengt 5/8, Kl 21:50 45

 

flagVara Bouleklubbs månadstävlingar

KM i Trippel 30/7 2020

Placering Lag Deltagare Poäng Diff
1:a 6 Eva, Johny, Ann-Marie 5 14
2:a 4 Valle, Stefan, Emil 4 19
3:a 2 Solan, Irene, Mikael 3 13
4:a 7 Ragnar, Inger, Åke 3 10
5:a 10 Inge, Uno, Tony 2 0
6:a 5 Elisabet, Lars, Nang 2 -3
7:a 9 Vivan, P-O, Maj 2 -6
8:a 1 Bengt O, Jerker, Gunborg 2 -10
9:a 8 Ing-Britt, Anita, Cäth 1 -18
10:e 3 Susanne, Ann-Margret, Nils 1 -19
Insatt av BJ 31/7
flagKM i Trippel 30/7 2020

Slättaboule 18 juli 2020

Resultat efter 6 omgångar
Placer. Lag nr Deltagare Poäng Diff
1:a 5 Sören o Emil                        Tråvad/Vara 6 47
2:a 8 Conny o Dennis                  USK 4 24
3:a 4 Mikael o Miron                   Vara/USK 4 22
4:a 15 Boman o Markus                Tidaholm 4 20
5:a 2 Inger o Maj-Britt                Vara/Tråvad 4 1
6:a 9 Stefan o Nang                      Vara 3 16
7:a 16 Dorothy o Leif                      Skövde 3 2
8:a 6 Åke o Solan                           Vara 3 -1
9.a 3 Björn o Göran                       Tidaholm 3 -1
10:a 7 Christer o Monika Gylfe      USK 3 -5
11:a 13 Eva B o Märtastina Flodén Alingsås 3 -16
12:a 12 Christer M o Tony                 Vara 2 -12
13:e 14 Jan J o Björn Flodén            Alingsås 2 -13
14:e 11 Uno o Valle                             Vara 2 -22
15:e 1 Johny o Jerker                       Vara 1 -18
16:e 10 Jonas o Gerd                          Tråvad 1 -44
Insatt av BJ 31/7 2020.

 

flagJordgubbsboulen

KM i dubbel 25/7 2020.

Tävlingen ägde rum på Boulebanan i Jung i fem omgångar i strålande väder.

1. Emil o Eva , 8, + 19
2. Irene o P-O , 8, + 13
3. Mikael o Molin, 6, + 9
4. Stefan o Nang , 6, + 5
5. Jerker , 6, + 3
6. Åke o Solan , 4, + 15
7. Christer o Irene4, – 3
8. Rasmus o Tony , 4, – 6
9. Reier o Mia , 4, – 8
10.Bengt o Gunborg,4, – 9
11.Valle o Uno , 4, – 24
12.Inger o Susanne,2, – 15

Inskrivet av Bengt Jonsson.

flagVara Bouleklubbs månadstävlingar

KM Singel Herrar 25/6 och 2/7 2020.

Placering, Namn, Vinster, Kvot.
1. Emil, 12, +85
2. Åke, 12, +57
3. P-O, 12, +50
4. Mikael, 8, +38
5. Stefan, 8, +20
6. Uno, 8, +18
7, Jerker, 8, +-0
8, Valle, 7, +6
9, Tony, 7, -7
10, Christer M, 6, -25
11, Lars, 6, -27
12, Johnny, 5, -23
13, Bengt J, 5, -37
14, Christer L, 4, -46
15, Ragnar, 2, -76

BJ 6 juli 2020.

flagKM Singel Herrar 25/6 och 2/7 2020.

KM Singel Damer 25/6 och 2/7 2020.

Placering, Namn, Poäng, Kvot.
1. Naug, 8, +15
2. Inger, 7, +12
3. Eva, 6, +16
4. Tora, 6, +15
5. Irene K, 6, -2
6. Mian, 5, +28
7. Kaisa, 5, +-0
8, Irene L, 4, -2
9. Gunborg, 4, -18
10, Solan, 4, -20
11 Anne-Marie, 3, -18

BJ 6 juli 2020.

flagKM Singel Damer 25/6 och 2/7 2020.