Resultat

Månadstävling med LottoBoule 21 juni 2020.

Resultat av LottoBoule 21 juni 2020

1. Emil 8, +41
2. Stefan 8, +37
3. Sören 8, +17
4. Solan 7, + 4
5, Mikael 6, +11
6, Åke 6, +10
7. Anita 6, + 9
8, Bengt J 6, + 8
9, Boman 6, + 6
10,Ing-Britt 6, – 1
11,Jonny 6, – 2
12,PO 5, + 3
13,Hampus 5, + 0
14,Pia 4, + 6
15,Valle 4, + 1
16,Inger 4, – 4
17,Tony 4, -12
18,Uno 4, -14
19,Bengt O 4, -18
20,Irene 4, -21
21,Elin 4, -24
22,Jerker 3, -11
23,Gunborg 2, -17
24,Kaisa 0, -27

Inskrivet av Bengt Jonsson 21/6

flagVara Bouleklubbs månadstävlingar

Grästorpsserien 2020

Alla lagen kunde inte starta Serien startade 19 maj.
Jag lägger in resultaten så snart ni har rapporterat dom.

19/5
Levene – Grästorp
Kvänum – Jung 6 – 10, 145 – 171
Vara – Tråvad 12 – 4, 180 – 154
Magra – Malma
26/5
Levene – Vara 8 – 8, 144 – 167
Kvänum – Magra
Grästorp – Tråvad
Jung – Malma
2/6
Vara – Kvänum 9 – 7, 160 – 155.
Malma – Grästorp
Magra – Levene
Tråvad – Jung 9 – 7, 153 – 132.
9/6
Jung – Grästorp
Levene – Tråvad 5 – 11, 125 – 166.
Kvänum – Malma
Magra – Vara
16/6
Levene – Kvänum 9 – 7, 169 – 137.
Jung – Magra
Grästorp – Vara
Tråvad – Malma
23/6
Magra – Tråvad
Kvänum – Grästorp
Malma – Levene
9/6 Vara – Jung 9 – 7, 175 – 143
30/6
Grästorp – Magra
Malma – Vara
Jung – Levene
Tråvad – Kvänum

flagGrästorpsserien 2020.

Dubbelboule i Badhusparken 26 april 2020

22 st tävlade i dubbelboule 5 matcher.

1 Valle Nyman – Björn fr.Tidaholm           4 1 4 +24
2 Sören Eriksson – Åke Hansson             4 1 4 +19
3 Ing-Britt Gustavsson – Bohman            3 2 3 +15
4 Mikael Karlsson – Gunborg Karmesä.  3 2 3 + 7
5 Stefan Gustavsson – Tora Olofsson       3 2 3 + 6
6 Anders Emanuelsson – Solan Albans.   3 2 3 + 5
7 Pia fr. Tidaholm – Inger Johansson        2 3 2 + 3
8 Bengt Jonsson – Per-Olof Ehrencrona   2 3 2 – 2
9 Christer Larsson – Lars Ljungdal            2 3 2 – 5
10 Rasmus Lindskog – Isabell Ekman       2 3 2 -13
11 Jonas Andersson – Jerker Johansson   1 4 1 -29

Tävlingen genomfördes i lagom väder och i coronastil.
BJ

flagVara Bouleklubbs månadstävlingar

Långfredagsboule i singel i Vara.

Plats  Namn                    V      F       Poäng   Diff

1  P-O Ehrencrona         5                   5          +18

2  Sören Eriksson           4      1           4          + 19

3  Gunborg Karmes.-J   4      1           4          + 12

4  Stefan Gustavsson      3     2           3          +  25

5  Bengt Jonsson             3     2           3          +  10

6  Ing-Britt Gustavsson 3     2           3           +  5

7  Valle Nyman                3     2           3           +  4

8  Mikael Karlsson          3    2           3            +  2

9  Inger Johansson         3    2            3            +  1

10 Rasmus Lindskog      3    2            3             –  1

11  Isabell Ekman            3    2            3            –  4

12 Jonny Krantz              2    3            2            +  3

13  Åke Hansson             2     3            2            –  3

14  Lars Ljungdal            2     3            2            –  7

15  Jonny Augustsson    2     3            2            –  8

16  Bengt Onsjö               2     3            2            –  9

17  Fred-Åke Augustss.  1     4            1             -12

17  Jerker Johansson     1     4            1             – 12

19 Jonas Andersson       1     4            1            – 18

20 Kaisa Lindberg         0     5            0           – 25

Inlagt av Bengt Jonsson 11 april 2020.

 

 

 

flagKlubbmästerskap

Resultat Slutspel i Grästorpsserien alla lagen 2019

Poäng     differans

1.a  Lag 2    Mikael – Eva                   Vara            5              24

2.a  Lag 10  Kjell – Vivan                   Levene       5               18

3.a  Lag 12  Linea – Uno                    Magra        5                15

4.a  Lag 6   Marian – Bernt               Magra        4                25

5.a  Lag 7   Gustav – Inger                 Vara           4                18

6.a  Lag 16 Åke – Valle                       Jung           4                16

7.a  Lag 8   Pella -Jerry                      Grästorp   4                  2

8.a Lag 22 Stefan – Ing-Britt            Vara           3                12

9.a Lag 13 Sven-Erik – Börje             Levene      3                  6

10.a Lag 19 Uno – Sören                    Jung          3                  6

11.a Lag 1   Göran – Berit                   Levene      3                – 1

12.a Lag 15 Bengt O – Ragnar           Vara          3                – 5

13.e Lag 11 Bittan – Michell               Grästorp  3                – 6

14.e Lag 5  Irene – Hjördis                 Grästorp  3                – 6

15.e Lag 14 Christer L -Christer M   Vara         3               – 10

16.e Lag 9   Peo – Molle                       Jung        2                 – 2

17.e Lag 4  Henry – Mona                   Kvänum  2                 – 9

18.e Lag 18 Lars – Tora                       Vara         2                – 11

19.e Lag 17 Anita – Jack                      Grästorp 2                – 22

20.e Lag 20 Roland – Rune                Kvänum 1                 – 11

21.a Lag 21 Nils – Inge                         Kvänum 1                 – 27

22.a Lag 3 Gunnel – Gun                    Jung        1                 – 32

Inskrivet av Bengt Jonsson 5 okt 2019

flagGrästorpsserien 2019

Grästorpserien Slutspel

  1. Mikael och Eva, Vara
  2. Kjell och Vivan, Kvänum
  3. Linnea och Uno, Magra
  4. Marianne och Bert, Magra
  5. Gustav och Inger, Vara
  6. Åke och Valle, Jung
flagGrästorpsserien 2019

Resultat från avslutad Grästorpsserie 2019

  1. Vara        10   8  1   1    17    96     1665
  2. Jung       10   6  0  4    12    89     1607
  3. Levene   10   5  0  5    10    81     1606
  4. Magra    10   4  2  4    10    81     1502
  5. Grästorp10  3  0  7      6    56     1464
  6. Kvänum 10  2  1  7      5    77      1532

Inläst av Bengt Jonsson 24/9 2019.

flagGrästorpsserien 2019

Jordgubbsboulen 2019

A slutspel

  1. Bengt och Birgitta, Tibro
  2. Sören och Peo, Tråvad
  3. Stig-Olof och Roger, Tibro
  4. Björn och Eva, Utsikten

B slutspel

  1. Jan-Erik och Leif, Stenstorp
  2. Åke och Roger, Vara
  3. Klas och Josef, Ardala
  4. Tage och Kerstin, Lilla Paris

C slutspel

  1. Ann-Marie och Affe, Tråvad
  2. Marianne och Jan-Erik, Ardala
  3. Barbro och Karl-Bertil, Tibro
  4. Jan och Krister, Skara

D slutspel

  1. Ulla och Ingmar, Uddevalla
  2. Marianne och Bengt, Tibro
  3. Irene och Stefan, Vara
  4. Hasse och Kerstin, Uddevalla
flagJordgubbsboulen

KM Trippel 2019

  1. Lennart, Peo och Jerker
  2. Åke, Mikael och Inger
  3. Gustav, Lars och Uno
  4. Solan, Emil och Christer L
  5. Anders, Sven-Erik och Annika
  6. Gunborg, Bengt och Irene
  7. Inge, Hampus och Fred-Åke
  8. Svenne, Reier och Johnny
flagKlubbmästerskap

KM Dubbel 2019

KM i Dubbel

  1. Christer M och Mikael
  2. Eva och Emil
  3. Åke och Roger
  4. Anita och Bengt O
  5. Reier och Gunborg
  6. Inger och Jerker
  7. Kaisa och Uno
  8. Irene och Bengt O
  9. Anders E och Sven-Erik
  10. Peo och Elin
  11. Valle och Solan
flagKlubbmästerskap